Co navštívit

Co navštívit Za Dubem a v okolí

Městys Peruc, kde se nachází pronájem ubytování Za Dubem, je centrum dobrovolného svazku obcí Mikroregion Perucko. Jak v samotné Peruci, tak v okolí najdete mnoho turistických zajímavostí.

Perucí kráčela historie

V okolí pronájmu Za Dubem je určitě co navštívit. Peruc je nejvíce známá romantickou pověstí o Oldřichovi a Boženě, pseudogotickou Boženinou studánkou a více než 1000letým dubem Oldřichem. Na náměstí Emila Filly, je kostel sv. Petra a Pavla z r. 1725, naproti trojkřídlý zámek, který v rokokovém stylu přestavěl Ital Antonio Porta. V jižním křídle trávil poslední roky života E. Filla. ZÁMEK JE V SOUKROMÝCH RUKOU. Více na www.chateauperuc.cz.

V sousedství kostela je velká fara, ve které se scházeli během působení pátera Františka Daneše (19. stol.) významní muži české kultury a společenského života (K. H. Borovský, Fr. Palacký, F. L. Čelakovský, Svatopluk Čech ad.). Naproti ní soukromá galerie U Kozorožce. Za kostelem je další soukromá galerie U Plazíka věnovaná fotografii. V zámeckém parku, v bývalé sýpce je Muzeum české vesnice.

Koupání

V roce 2015 dostalo nedaleké koupaliště k padesátým narozeninám rekonstrukci, a tak je možné se v parném létě osvěžit v bazénu, který je vlastně víceúčelovou nádrží, otevřenou nonstop a navíc zdarma deset minut chůze od usedlosti Za Dubem.

Co navštívit a kam vyrazit z Peruce na výlet?

Přímo pod ubytováním za dubem je rozcestí dvou turistických tras – modré a červené. Současně tudy prochází naučná stezka, která vás mimo jiné dovede na Krásnou (Čechovu) vyhlídku s úchvatným výhledem na České středohoří. Podél usedlosti Za Dubem vede cyklostezka č. 202 Louny Peruc, která navazuje na cyklostezku 3035.

Z nejzajímavějších tipů na výlety vybíráme:

Hřivčice – unikátní židovský hřbitov uprostřed polí, kaple se slunečními hodinami

Pátek – zámek, dříve v majetku Strahovského kláštera, mlýn; opravna aut, hospoda

Radonice – kostel Povýšení sv. Kříže, fara, Kříž na Kněžském vrchu, kaplička

Stradonice – rozhledna Stradonka, sluneční hodiny, keltské oppidum www.stradonka.cz; obchod, papírny, hospoda Pod Rozhlednou

Telce – kostel sv. Mikuláše, nad obcí směrem ke Klobukům menhir Pastýř

Chrastín – malebná osada patřící k Peruci

Slavětín městys – kostel sv. Jakuba s unikátními nástěnnými malbami, hrob a pamětní síň Konstantina Biebla, menhir Baba, kaple Navštívení Panny Marie, krásná rokoková fara v rekonstrukci

Vraný – kostel Narození sv. Jana Křtitele, v sousedství zámek – ústav sociální péče, radnice, kašna, mezi Vraným a Perucí pomník stého výročí setkání rakouského císaře Františka I., ruského cara Alexandra I. a pruského krále Bedřicha Viléma III. z r. 1913

Panenský Týnec – nedostavěný chrám s magickou energií a množstvím nevysvětlitelných záhad.

Libochovice, Budyně, Louny, Roudnice, Litoměřice, Mělník, Žatec, Líčkov, Zlonice, Třebívlice, Třebenice, Hazmburk, Milešovka, Varhošť, Nové Hrady, Cítoliby ad.

Kde nakoupit, napít se a najíst?

Na Peruci a v nejbližším okolí se nachází hospoda Na Hřišti. V obci jsou dvě prodejny potravin, větší supermarkety v Libochovicích a v Lounech.

Turistické informace

Pohledy, turistické známky, mapy okolí i rady a tipy na výlety vám rádi poskytneme přímo v usedlosti Za Dubem.

Může se vám hodit

Na Peruci najdete dále drogérii, obchod s průmyslovým zbožím. V místě je pošta, praktický i zubní lékař.

Vykoupat se můžete na koupališti v místním kempu, nejbližší bazény jsou v Libochovicích a v Lounech.